معماری داخلی کلاسیک

سبک معماری داخلی کلاسیک

اصول اولیه سبک معماری داخلی کلاسیک

مشخصه های معماری داخلی کلاسیک عبارتند از تداوم، تقارن، قاطعیت، زیبایی و ظرافت. این سبک تا آخرین جزییات تمام عیار، صحیح و دقیق است. رنگهای اصلی طراحی کلاسیک داخلی اصیل و آرام هستند و عبارتند از: بژ، شیری، خاکستری، صدفی، شرابی، طلایی، هلویی، نقره ای، زیتونی و آجری. معماری داخلی کلاسیک ، تضاد و تند و تیزی و الحاقات زمخت را نمی پسندد. تمامی رنگها باید نرم و گرم باشند و جو آرام و دنجی را در فضای داخلی ایجاد کنند.

مصالح تمام شده نهایی معماری داخلی کلاسیک باید از نوع مصالح طبیعی باشندـ همانند مرمر، کفپوشهای پارکت و بافتهای باکیفیت. مهم ترین خصوصیت سبک کلاسیک ایجاد حس اعیانی و اشرافی در فضای داخلی است. یکی از قوانین سبک کلاسیک اجتناب از هرگونه زیاده روی است که این اصل باید در تمامی مصالح به کار رفته در دکور، مبلمان و لوازم فرعی داخلی رعایت شود.

معماری داخلی کلاسیک در طراحی و اجرا

معماری داخلی کلاسیک منزل

دکوراسیون دیوار در سبک کلاسیک

وقتی دیوارها را با پارچه، پانلهای چوبی و یا کاغذ دیواری دکور می کنید باید دارای نقوش کلاسیک و گچبری باشند. به طور کلی کاربرد رنگهای ملایم و مصالح ناب بسیار مهم هستند. کاغذ دیواریها باید با کیفیت بالا باشند: پارچه یا ابریشم. پانلهای چوبی باید از چوبهای گرانبها ساخته شده باشند.

کفپوش و سقف در سبک کلاسیک

سقفها بیشتر به رنگ سفید و سایه هایی از رنگ سفید هستند: صدفی، شیری و شیر مذاب شده. سطوح باید صاف و هموار باشند. عناصر داخلی سقف عبارتند از انواع گچ بریها: دورتادور لوسترها، ازاره ها و پانلهای مختلف دیوار.اغلب از گچ یا فوم به جای گچبری ها استفاده میشود.

کفپوشها از چوب هستند. پارکت و ورقه های روکش شده در کفپوشهای سبک  کلاسیک و در آشپزخانه و حمام از کاشی با تزئینات کلاسیک و یا سنگهای طبیعی استفاده میشود.

معماری داخلی کلاسیک ایرانی

مبلمان در سبک کلاسیک

خطوط ساده و متقارن ـ این دو اصل مهمترین معیارها در انتخاب مبلمان در سبک معماری داخلی کلاسیک هستند. البته انتخاب ایده آل، مبلمان آنتیک است اما عمدتا امکان پذیر و قابل دسترس نیستند در نتیجه ممکن است فضای داخلی با مبلمان مدرن به سبک کلاسیک دکور شوند. تمامی مبلمان باید اشرافی و به دقت انتخاب شده باشند.

دکور و ابزار فرعی در سبک معماری کلاسیک

ستونهای عهد باستان، پرده ها، آینه ها، گلدانها و مجسمه های برنزی تمام عناصر اولیه طراحی داخلی کلاسیک هستند. در معماری داخلی شومینه در مرکز اتاق نشیمن است و با سنگهای طبیعی و تزیینات فلزی آراسته شده اند.

طراحی موفق هست که بتواند اصول معماری داخلی کلاسیک را با موتیف ها و اتمسفر ایرانی در طراحی داخلی پیوند دهد.

معماری داخلی کلاسیک روز

معماری سبک کلاسیک از بی نظمی و آشوب به شدت اجتناب میکند  و به جزییات در انتخاب مبلمان اهمیت فراوانی میدهد. مبلمان ساخته شده از چوب و با روکش به همراه شیشه و فرمهای منحنی دکورهای اصلی اتاق به سبک کلاسیک هستند. قانون انتخاب رنگهای اعیانی در مبلمان عبارتند از: مبلهای راحتی شیری یا قهوه رنگ با تزئینات گلدار یا خطوط مستقیم در هم پیچیده با طلا.