طراحی داخلی داروخانه

طراحی داخلی داروخانه

فضای طراحی داخلی داروخانه

انجمن داروسازان عمومی فضای مناسب برای طراحی داخلی داروخانه را به شرح زیر به تصویر کشیده است؛ «یک داروخانه خوب به راحتی از طریق یک درب اتوماتیک عریض که برای کابران معلول دارای فشار دکمه‌ای است گشوده می‌شود. پلان باز طراحی داخلی داروخانه به مشتریان خدمات ویژه‌ای ارایه می‌دهد به اوضاع داروخانه به خوبی رسیدگی می‌شود و در کل فضای داروخانه تصویر حرفه‌ای از یک محیط پزشکی ارایه می‌دهد.».

هزینه طراحی داخلی داروخانه

با صرف هزینه‌ای میانگین شانزده تا حدود چهارصد میلیون تومان برای بازسازی داروخانه‌ای که دارید می‌توانید به سرمایه گذاری برای هزینه طراحی داخلی داروخانه با برگشت منطقی برسید که بسیار با ارزش است. موفق‌ترین بازسازی داروخانه زمانی برای آن فضا اتفاق می‌افتد که از ابتدا تا انتها دستیابی به هدفی که می‌خواهید به آن برسید کاملا روشن باشد. صرف چهارهفته برای برنامه‌ریزی به منظور دو هفته بازسازی ایده غیرمعمولی نیست، متخصصان می‌گویند: این امر سبب سرعت بخشیدن به عمل نوسازی معماری داخلی می‌شود و مزاحمت در فرایند کسب و کار را کم‌تر می‌کند و همچنین وقوع هر گونه واقعه غیرمنتظره‌ای در کسب و کار داروخانه را به حداقل می‌رساند.

قفسه بندی طراحی داخلی داروخانه

در طول مرحله قفسه بندی طراحی داخلی داروخانه ، کارکنان داروخانه باید به دقت دنبال دلایل برای نوسازی باشند که ممکن است شامل گردش کاری کارآمدتر در داروخانه شود و تخصیص فضاهایی باشد که به گردش مالی بهتر کمک می‌کند.«شما نمی‌خواهید که کارکنان در زمان‌های ضروری نتوانند به مشتریان برسند و وقت را تلف کنند و در اطراف بی‌هدف حرکت کنند».

متخصصی می‌گوید: «نتیجه ایده‌آل در طراحی داخلی داروخانه زمانی به دست می‌آید که در مواقعی که باید نسخه های پیچیده‌ شده به دست بیماران برسند به راحتی در دسترس باشند و ایستگاه‌های کاری به نحوی تنظیم شده باشند که کسب و کار داروخانه به راحتی جوابگو به نیازمندی‌های مشریان باشد. در داروخانه‌های پرازدحام و شلوغ، این امکان با استفاده از سامانه قفسه‌بندی شده مدولار و روبات‌هایی مدیریت می‌شود که سامانه بهینه‌ای برای پیچیدن نسخه‌ها و پر کردن قفسه‌ها از دارو امکان‌پذیر شده است.

طراحی پلان داروخانه

بنا بر گفته متخصصان ، مدیر اجرایی طراحی پلان داروخانه، بسیاری از بازسای‌های مراکز درمانی و یا خرید، بخش تحویل‌دهی داروها را در انتها قرار می‌دهند تا مردم را تا انتها فروشگاه بکشانند و آن‌ها را به خرید تشویق کنند. به طور فزاینده‌ای، همچنین داروخانه‌ها کانسپت بخش تحویل دارو‌ها را در ردیف جلو ترویج می‌کنند جایی که داروخانه‌چی‌ها در جلوی کانتر نسخه می‌گیرند و برای تحویل دارو می‌ایستند تا بیماران را شخصا ملاقات کنند. با چنین سامانه‌ی ترکیبی و پیشتیبانی شده با فنآوری‌های نوین می‌توان مشاوره‌های به موقع به بیماران ارایه داد. با الهام از طراحی داخلی رستوران مدرن، کارمندان داروخانه و مراکز بهداری می‌توانند به راحتی مشتریان را ببینند و دید حرفه‌ای را در محیط ایجاد کنند.

رنگ بندی در طراحی داخلی داورخانه

در بسیاری از نوسازی‌های مدرن فضای سنتی داروخانه‌ها از رنگ‌‌های سبز و مصالح چوبی و تجهیزات با رنگ‌های تیره فاصله گرفته‌ و به سمت تجهیزاتی رفته‌اند که سفید هستند و دارای ظاهری درخشنده و با رنگ‌های روشن و اکثرا شیشه‌ای هستند. تن‌های رنگی روشن و پر رنگ و لعاب و پاستلی آبی و سبز همچنین استفاده شده است تا به محیط کلینیک ظاهری مدرن سفید و پر پیچ‌وتاب دهد. پنجره‌ها کم‌تر درهم بر هم طراحی شده و به جای آن از پنجره‌های و درب‌های باز و سرتاسری استفاده شده است. به این منظور نور و تهویه طبیعی مناسب در فضای داخل فراهم شده که دعوت‌کننده است و در عین حال محیط کاری حرفه‌ای و مجذوب‌کننده‌ای را اریه داده است.

برنامه ریزی طراحی داروخانه

طرح‌ و برنامه ریزی خوب همچنین شامل ارایه تجارب صحیح خرید و کسب است. به این معنا که صحبت کارکنان با مشتریان در فضاهای کاری اختصاص داده شده به رونق کاری نیز می‌افزاید. فضاهایی نظیر اتاق‌های معاینه و مشاوره، سرویس‌های بهداشتی و صندلی‌هایی برای نشستن مشتریان تعبیه شده و دید واضح به سمت داروخانه از جمله فضاهایی هستند که در طراحی مطلوب مراکز درمانی و داروخانه با اهمیت هستند.

با رعایت اصول اندک و استانداردهای وضع شده برای ساختمان داروخانه‌ها می‌توان به این هدف رسید. مدیریت فضاهای اختصاص داده شده به داروخانه، مکان ارایه خدمات دارو، فضاهای تخصیص داده شده به تجهیزات و تسهیلات از جمله استاندارهای وضع شده هستند با این حال داروسازان در تصمیم‌گیری معماری داروخانه کاملا آزاد هستند. اگرچه، هر نوع طرح جدیدی باید مطابق مقررات ساختمان باشد. اتاق مشاوره در داروخانه‌ها یکی از مکان‌های قابل بحث است.

نمونه طراحی داخلی داروخانه

داروخانه موس‌ول‌هیل، لندن
Muswell Hill Pharmacy, London
پس از ده ماه کسب و کار دو مالک داروخانه موس‌ول هیل تصمیم به نوسازی فضای داروخانه می‌گیرند. آن‌ها به این باور رسیده بودند که طرح داخلی داروخانه ظاهری قدیمی دارد و برای مراجعه‌کنندگان مناسب نیست. تغییرات اساسی که توسط Keyplan of Stoke-On-Trent ارایه شد مربوط به فضاهای خرید داروخانه است که در حال حاضر از نور و تهویه طبیعی به سبب ویترین شیشه‌ای و نورپردازی‌های مناسب بهره می‌برند. برای بهبود گردش مشتریان در سراسر داروخانه بخشی از دیوارها برداشته و از درب‌های اتوماتیک استفاده شده است که به سمت خیابان دارای دید مطلوبی است. بودجه تخصیص داده شده نود هزار یورو تخمین زده شده است که دارای سرمایه برگشتی مناسبی بوده است.

داروسازی تَندی، سالیسبوری
Tandy Pharmacy,Salisbury
به مالکان داروخانه تَندی پیشنهاد شده است که به مرکز سلامت جدیدی نقل مکان کنند و آن‌ها می‌دانند که باید به حجم بالای توزیع و خدمات مشتریان پاسخ دهند. به آن‌ها پیشنهاد می‌شود که مرکز پذیرش و تحویل دارویی را طراحی کنند که ترکیبی از سامانه فنآوری‌های نوین و روبات‌هاست. با دسترسی‌‌هایی به سمت خیابان و مرکز سلامت و اتاق‌های مشاور و ایستگاه‌های کاری برای هفت نفر. یک دفتر، ‌سرویس‌های بهداشتی و مرکز خرید کوچک نیز از جمله برنامه‌های فیزیکی مجموعه است. استفاده از رنگ نارنجی برای معرفی برند تجاری و ظاهر داروخانه استفاده شده است در حالی که سطوح سفید و مصالحی نظیر شیشه ظاهری تمیز و کلینیکی به محیط داروخانه بخشیده است.