طراحی داخلی

طراحی داخلی چیست ؟

به طور کلی به هنر شکل دهی فضاهای داخلی بناها با هر کاربری طراحی داخلی گفته می شود. در این حرفه ماهیتی شبیه طراحی مد و فشن یا حتی طراحان سرگرمی دارد. این حرفه دارای ته مایه ای احساس مدار است حالتی که بسیاری از ما هنگام دادن حال و هوای گرم و راحت و دوستانه به فضاهای زندگی خود و یا دوستانمان آن را کم و بیش تجربه کرده ایم. طراحی داخلی چیزی فراتر از یک بهینه سازی بصری می باشد و به دنبال ایجاد یک هارمونی موزون در کل فضاست.سبک، رنگ، تم، همانگی ، تضادو آرامش تماما وظیفه ای است که طراحان داخلی در فضا با آنها کار می کنند.

دکوراسیون طراحی داخلی

بر اساس همه اطلاعات گردآوری شده برای یک پروژه و همچنین تجربیات طراح پروژه، کانسپت طرح در ذهن معمار شکل می گیرد. و در روند طراحی، این کانسپت به ایده ای معمارانه جهت خلق فضای معماری تبدیل می شود.کانسپت طراحی داخلی می تواند کاملا انتزاعی و یا کاملا عملکردی باشد و به هر صورت، عاملی است جهت ایجاد وحدت و یکپارچگی که در تمام مراحل دکوراسیون داخلی حضور داشته و در تمام جزییات پروژه قابل درک است. در واقع به نوعی روح حاکم بر طرح محسوب می شود. هر اندازه که طرح دارای کانسپت منسجم تری باشد، در روند تکمیل و یا تغییر آن کمتر معضلی پدید می آید.

طراحی داخلی منزل ایرانی

یک طراح داخلی ماهرو خبره فقط با چینش و ست کردن پارچه ها و رنگها سرو کار ندارد بلکه باید خود را همیشه آمادگی مواجهه با هر نیاز کارفرما که اورا راضی تر و خوشحال تر می نماید، داشته باشد. این مطلب بدان معنیست که یک طراحی داخلی ساختمان همواره باید برنامه زمانبندی برای دکوراسیون داخلی داشته باشد و همواره کارهایش را به موقع تحویل دهد.طراح داخلی ساختمان با حرفه های زیادی از جمله نجار و برق کار و مجری تاسیسات و فروشنده پارچه و کاغذدیواری و پارچه و بسیاری حرفه های دیگر سرکار دارد ومی بایست همگی آنها را با ایجاد کمترین تنش مدیریت کند.

اجرای طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی فضاهای امروزی چیزی که ما آن را open office می نامیم در عین داشتن مزایا دارای یک عیب مهم است و آن عدم وجود یک فضای اختصاصی و در نتیجه عصبی شدن کارکنان در آن گونه فضاهاست.در یک فضای اداری علاوه بر توجه به عملکرد و خواسته های آن شرکت می بایست فضایی طراحی کرد که منعطف و انسان مدار باشد و هم کارکنان و هم مراجعان احساس تعلق به آن فضا نمایند و این مهم از طریق یک طراحی داخلی آپارتمان حرفه ای، با مطالعه و روش مند بر می آید.

سبک های طراحی داخلی 

ایجاد یک تصویر کلی از یک فضایی مسکونی شامل پذیرایی، نهارخوری ، اتاقها، سرویسهای بهداشتی به عنوان اولین پروژه هایی که به یک طراحی داخلی داده می شود؛ اولین گام پیش از شروع به طراحی اوست.یک طراح در کار پیش از قلم به دست گرفتن می بایست پرسشهایی از خود بپرسد به طور مثال: ابعاد و اندازه های فضا دقیقا چه هستند؟ سازه ساختمان از چه هست؟ آیا مجاز است به مداخله در سازه بنا ؟ محدودیتهای فضایی چه هستند؟ ظرفیتهای بالقوه فضا چه هست؟ فضای مورد طراحی جهت آرامش یک خانواده کار خواهد کرد و یا جهت سرگرمی یک زوج جوان و یا حتی ترکیب یک خانه و محل کار همزمان خواهد بود؟

کاز دکو مفهومی در طراحی داخلی

آموزش طراحی داخلی اداری

طراحی داخلی به عنوان یک هنر از دوران ایران باستان در طراحی پارچه های الوان و مبلمان و صندلیهای طراحی شده با المانهای حیوانات اسطوره ای و حتی استفاده از کاشی و آجرهای لعابی در کنار تلالویی که حاصل از از عبور نور از لوله های شیشه ای که به جای شیشه در نورگیرهای کاخ ها استفاده می شدند خود نمونه ای شگرف از اهمیت طراحی داخلی ایرانی میان طبقه متوسط و اشراف ایران باستان است.

شرکت طراحی داخلی فروشگاه

شرکت طراحی داخلی به طور کلی دارای امکانات و توانایی های بیشتری نسبت به یک طراح منفرد می باشند و تخصصهای بیشتری منجمله طراح ارشد، مهندسان برق و تاسیسات، دکوراتورهای مختلف با حوزه های تخصصی متنوع، گرافیست ومتخصصان مورد نیاز دیگر برای آنها کارمی کنند و در نتیجه توانایی اداره و تحویل پروژه های کامل تر و قوی تری را نیز به طور معمول دارا می باشند.پس از گردآوری اطلاعات مورد نیاز بر اساس یک ایده جامع، جهت جوابگویی به عملکرد پروژه، باید نحوه سازمان دهی فضایی طرح توسط معمار پایه ریزی شود. نوع سازمان دهی فضایی و ریز فضاهای موجود در برنامه فیزیکی و تعریف چگونگی ارتباط بین آنها، منجر به تهیه دیاگرام فضایی طرح می گردد.

طراحی داخلی تجاری

به لحاظ عملکردی، کارفرما به تعدادی فضای معین نیاز دارد که با جانمایی آنها در محدوده ای تعیین شده، جوابگوی نیازهای تعریف شده برای پروژه باشند. در این میان قطعا حلقه های مفقوده ای نیز وجود دارند که از دید کارفرما مخفی می مانند. حال طراحی داخلی بر اساس تجربه و با اتکا به دانش حرفه ای خود، لزوم گنجاندن آنها را در میان فضاها، جهت تکمیل ارتباط مابین فضاها و حصول نیازهای عملکردی، برای کارفرما بازگو می کند. آنچه از نتیجه این تبادل افکار حاصل می شود، برنامه فیزیکی طرح است که مشتمل بر ریز فضاهای مورد نیاز و متراژ تقریبی آنهاست در طراحی داخلی به سبک جدید و معاصر مراحل زیر طی می شود.